Nominees & Winners 2014

Design S 2014

The categories are Architecture
, Digital Products & Services, Graphic Design, Crafts & Applied Arts, Industrial Design, Furniture & Interior Design
, Fashion & Textiles, Service Design.

 

ARCHITECTURE
 
Buzz_buildingWINNER!

InsectCity – BuzzBuilding
Belatchew Arkitekter
 

 

 

 

StromkajenStrömkajen båtterminaler
Stockholms Hamnar
Architecture: Marge Arkitekter
 

 

 

 

TreehotelHONORARY AWARD: GIULIO CAPPELLINI

Treehotel
Treehotel
Architects: Mårten Cyrén (The Cabin), Bertil Harström (The Bird’s nest), Sami Rintala (The Dragonfly), Tham & Videgård (The Mirrorcube), Thomas Sandell (The Blue cone)
 

 

 

TindHONORARY AWARD: ROSS LOVEGROVE
Tind

Fiskarhedenvillan
Architects: Claesson Koivisto Rune
 

 

 

 

Refugee_HousingHONORARY AWARD: ALICE RAWSTHORN
Refugee Housing Unit

Refugee Housing Unit

 

 

 

 

DIGITAL PRODUCTS & SERVICES
 
HTL_hotelsHTLhotels.com
HTL Hotels
Design: Daytona
 

 

 

 

IKEApodologenIKEA Podologen
IKEA Svenska Försäljnings AB
Design: Futurniture
 

 

 

 

TheContradictionThe Contradiction of Silence
Bolon
Creative Director/choreographer: Alexander Ekman, Motion Director: Hannes Isaksson, Photopher: Tobias Regell

 

 

 

GRAPHIC DESIGN
 
UtskriftWINNER!

Cykel/Bike
Arkitektur- och designcentrum
Design: Fellow Designers
 

 

 

 

TheMobileExhibitionLabThe Mobile Exhibition Lab
Riksutställningar/Swedish Exhibition Agency
Design: Gabor Palotai Design
 

 

 

 

PermanentDaylightPermanent Daylight
Jonas Liveröd
Design: Romeo Vidner & Jonas Liveröd

 

 

 

 

GRAFTS & APPLIED ARTS
 
Columbi_eggWINNER!

Columbi Egg
Silversmith/crafter: Klara Eriksson
 

 

 

 

 

Naver_say_naverNäver say näver
Crafter/artist: Aia Jüdes
 

 

 

 

 

Eleven_objectsEleven Objects between number ninety and one hundred-thirteen
Crafter/artist/designer: Maria Johansson

 

 

 

 

INDUSTRIAL DESIGN
 
RoloWINNER!

Rolo
Rolo, Adam Wais, Anders Annerstedt and others.
 

 

 

 

StrikeStrike
HAY
Design: Office for design
 

 

 

 

Baux_2456BAUX
BAUX
Design: Form Us With Love
 

 

 

 

CubitusBabyHONORARY AWARD: JURY

Cubitus Baby
Ingela Rådestad
Ingela Rådestad, Design: Marcus Nääs and others

 

 

 

 

FURNITURE & INTERIOR DESIGN
 
Aesop_webbWINNER!

Aesop
Design: In Praise of Shadows, Lies-Marie Hoffmann
 

 

 

 

SkylineThe Skyline Lamp series
Örsjö Belysning/Folkform
Design: Folkform
 

 

 

 

OrbitOrbit
Nola Industrier AB
Design: Shane Schneck
 

 

 

 

AirbergHONORARY AWARD: LI EDELKOORT

 

Airberg
Offecct
Design: Jean-Marie Massaud

 

 

 

 

FASHION & TEXTILES
 
AVIPWINNER!

AVIP – Attention, Visibility, Interaction and Protection
POC

 

 

 

 

Bada_5298BADA badrumskollektion
Klässbols Linneväveri AB
Design: Lena Bergström
 

 

 

 

BACK_14The BACK AW14 collection
Designer: Ann-Sofie Back

 

 

 

 

 

SERVICE DESIGN
During the jury’s work the outcome for the category of Service Design became problematic. After lengthy discussions and analyses the jury chose not to nominate any entries or award any S, as it did not feel that any of this year’s entries met all the set evaluation criteria.

CONTACT
Linda Johansson, Project manager Design S, linda.johansson@svenskform.se, +46 733- 601 656