2014

Alla nominerade och premierade med längre texter och motiveringar
Ladda ner pdf här:
Design S Premierade 2014 (pdf, 296 kb)
Design S Nominerade 2014 (pdf, 400 kb)

De premierade med sina diplom och S:

Klicka på bilden för att ladda ner högupplöst.

ARKITEKTUR

Buzz_buildingPREMIERAD!

InsectCity – BuzzBuilding
Arbetsgrupp: Belatchew Arkitekter

 

 

 

 

 

StromkajenStrömkajen båtterminaler
Uppdragsgivare: Stockholms Hamnar
Arbetsgrupp: Marge Arkitekter

 

 

 

 

TreehotelHEDERSOMNÄMNANDE AV GUILIO CAPPELLINI

Treehotel
Uppdragsgivare: Treehotel
Arbetsgrupp: Arkitekter: Mårten Cyrén (The Cabin), Bertil Harström (The Bird’s nest), Sami Rintala (The Dragonfly), Tham & Videgård (The Mirrorcube), Thomas Sandell (The Blue cone)

 

 

TindHEDERSOMNÄMNANDE AV ROSS LOVEGROVE

Tind
Uppdragsgivare: Fiskarhedenvillan
Arbetsgrupp: Arkitekter: Claesson Koivisto Rune

 

 

 

 

Refugee_HousingHEDERSOMNÄMNANDE AV ALICE RAWSTHORN

Refugee Housing Unit
Uppdragsgivare: Refugee Housing Unit
Arbetsgrupp: Creative Director: Dennis Kanter, Projektledare: Johan Karlsson, mfl.

 

 

 

DIGITALA PRODUKTER & TJÄNSTER

HTL_hotelsHTLhotels.com
Uppdragsgivare: HTL Hotels
Arbetsgrupp: Daytona

 

 

 

 

IKEApodologen
IKEA Podologen

Uppdragsgivare: IKEA Svenska Försäljnings AB
Arbetsgrupp: Futurniture

 

 

 

TheContradictionThe Contradiction of Silence
Uppdragsgivare: Bolon
Arbetsgrupp: Creative Director och koreograf: Alexander Ekman, Motion Director: Hannes Isaksson, Fotograf: Tobias Regell

 

 

 

GRAFISK DESIGN

UtskriftPREMIERAD!

Cykel/Bike
Uppdragsgivare: Arkitektur- och designcentrum
Arbetsgrupp: Fellow Designers

 

 

 

TheMobileExhibitionLabThe Mobile Exhibition Lab
Uppdragsgivare: Riksutställningar/Swedish Exhibition Agency
Arbetsgrupp: Gabor Palotai Design

 

 

 

 

PermanentDaylight
Permanent Daylight

Uppdragsgivare: Jonas Liveröd
Arbetsgrupp: Romeo Vidner och Jonas Liveröd

 

 

 

 

HANTVERK & KONSTHANTVERK

Columbi_eggPREMIERAD!

Columbi Ägg
Silversmed/konsthantverkare: Klara Eriksson

 

 

 

 

 

Naver_say_naverNäver say näver
Konsthantverkare/konstnär: Aia Jüdes

 

 

 

 

 

Eleven_objectsEleven objects between number ninety and one hundred-thirteen
Konsthantverkare, designer, konstnär: Maria Johansson

 

 

 

 

INDUSTRIDESIGN

RoloPREMIERAD!

Rolo
Uppdragsgivare: Rolo
Arbetsgrupp: Adam Wais, Anders Annerstedt, mfl

 

 

 

 

StrikeStrike
Uppdragsgivare: HAY
Arbetsgrupp: Office for design

 

 

 

 

Baux_2456BAUX
Uppdragsgivare: BAUX
Arbetsgrupp: Form Us With Love

 

 

 

 

CubitusBabyHEDERSOMNÄMNANDE AV JURYN

Cubitus Baby
Uppdragsgivare: Ingela Rådestad
Arbetsgrupp: Ingela Rådestad, Design: Marcus Nääs, mfl

 

 

 

 

MÖBLER & INREDNING

AesopPREMIERAD!

Aesop
Uppdragsgivare: Aesop
Arbetsgrupp: In Praise of Shadows och konstnär Lies-Marie Hoffmann

 

 

 

 

SkylineThe Skyline Lamp series
Uppdragsgivare: Örsjö Belysning/Folkform
Arbetsgrupp: Folkform

 

 

 

 

OrbitOrbit
Uppdragsgivare: Nola Industrier AB
Formgivare: Shane Schneck

 

 

 

 

AirbergHEDERSOMNÄMNANDE AV LI EDELKOORT

Airberg
Uppdragsgivare: Offecct
Formgivare: Jean-Marie Massaud

 

 

 

 

MODE & TEXTIL

AVIPPREMIERAD!

AVIP – Attention, Visibility, Interaction and Protection
Uppdragsgivare: POC
Arbetsgrupp: POC

 

 

 

 

Bada_5298BADA badrumskollektion
Uppdragsgivare: Klässbols Linneväveri AB
Designer: Lena Bergström

 

 

 

 

BACK_14The BACK AW14 collection
Designer: Ann-Sofie Back

 

 

 

 

 

TJÄNSTEDESIGN
Efter långa diskussioner och analyser valde juryn att inte nominera eller utnämna S, då de inte ansåg att något av årets bidrag uppfyllde alla satta bedömningskriterier.

KONTAKT
Linda Johansson, projektledare Design S
linda.johansson@svenskform.se, 0733 601 656

 


SVENSK FORM | FORM The Swedish Society of Crafts and Design
Svensksundsvägen 13 | Box 204, 101 24 Stockholm | Besöksadress: Svensksundsvägen  13 | 08-463 31 30  | info@svenskform.se