Jury 2018

ÅRETS JURYORDFÖRANDE
Juryarbetet leds av Lisa Lindström, VD och grundare av designbyrån Doberman.

Sedan hösten 2015 är Lisa Lindström Design-S-juryns ordförande. Lisa är grundare och ägare av designbyrån Doberman och har jobbat med digitaliseringsprojekt i tjugo år. Lisa brinner för tjänstedesign och demonstrationsmiljöer, där nya innovationer kan testas.

– Design är en betydande förändringskraft och värdeskapande i alla led – det känns därför både viktigt och roligt att vi idag öppnar anmälan till årets omgång av Design S. Jag och hela juryn med mig ser fram emot att bli både utmanade och överraskade av bidragen som kommer in. Design förändrar världen! säger Lisa Lindström, juryordförande Design S – Swedish Design Awards.

Jurymedlemmar 2018 (i bokstavsordning)
Anders Ljungberg – Konsthantverk & hantverk
Anna Kamjou Reuterswärd – Tjänstedesign
Andreas Zätterqvist – Lauritz Konsthantverkspris
Annika Shelly – Aluminiumpriset
Anton Gårdsäter – Grafisk design
Arina Stoenescu – Grafisk design

Björn Dahlström – Industridesign & produktdesign
Bo Madestrand – Möbler

Cajsa Lundberg – Aluminiumpriset
Chandra Ahlsell – Ljus & belysning
Christer Ericson – Hållbar utveckling

Dag Holmgren – Aluminiumpriset
David Carlson – Möbler

Elias Högberg – Mode & accessoarer
Emma Ohlson – Mode & accessoarer

Fredrik Magnusson – Digitala produkter & tjänster
Fredrik Marcus – Digitala produkter & tjänster

Greta Colloca – Grafisk design

Hanna Dalrot – Textil
Hans Frisk – Aluminiumpriset

Johanna Munck af Rosenschöld – Inredning & Möbler

Kaj Abbestam – Hållbar utveckling
Karin Bodin – Industridesign & produktdesign
Karolina Keyzer – Arkitektur
Katarina Wetter EdmanTjänstedesign
Kristina Schultz – Konsthantverk & hantverk

Lena Anderson – Inredning
Lena Patriksson Keller – Mode & accessoarer
Lydia Kellam – Digitala produkter & tjänster

Maj Sandell – Konsthantverk & hantverk
Malin Zimm – Arkitektur
Maria Benktzon – Industridesign & produktdesign
Mark Isitt – Arkitektur
Martin Frostner – Grafisk design
Martin Willers – Industridesign & produktdesign
Mattias Ståhlbom – Ljus och belysning
Mette Røde Sundstrøm – Lauritz Konsthantverkspris
Mona Wärdell – Hållbar utveckling

Petronella Lunde – Aluminiumpriset
Philip Warkander – Mode & accessoarer

Rebecca Ahlstedt – Inredning
Robert Janson – Arkitektur

Sophie Hardy – Inredning & Möbler
Stina Juhlin – Hållbar utveckling

Thommy Bindefeldt – Textil
Tom Hedqvist – Textil
Tove Blomgren – Digitala produkter & tjänster

Ulrika Mårtensson – Textil
Ulrika Ruding – Lauritz Konsthantverkspris

Viktor Martinsson – Ljus och belysning