Nominerade 2018

​I dag kan vi avslöja de nominerade bidragen i samtliga kategorier i årets upplaga av Design S – Swedish Design Awards, Sveriges nationella designutmärkelse. Vinnarna koras på Design S-dagen den 11 juni på Kulturhuset i Stockholm.

Design S – Swedish Design Awards är Sveriges främsta och bredaste designutmärkelse. Utmärkelsen riktar sig till professionella designer, formgivare, arkitekter, enskilda utövare, producenter och företag som arbetar med design och form i vid bemärkelse. De nominerade har valts ut av 14 olika jurygrupper med expertkompetens från respektive område.

– Årets upplaga av Design S – Swedish Design Awards slog rekord i antal anmälda bidrag – nära 500 bidrag har juryn fått gå igenom. Det vittnar om vilken ställning som Design S har i designvärlden, säger Svensk Forms vd Mats Widbom.

Den 11 juni äger prisceremonin rum på Kulturhuset i Stockholm. Närvarar då gör bland andra närings- och innovationsminister Mikael Damberg. Utöver priser i nedan kategorier kommer även Lauritz Konsthantverkspris och juryns hederspris att delas ut.

Här är samtliga nominerade i Design S – Swedish Design Awards 2018:

ARKITEKTUR – KONCEPT

Deus ex machina
Uppdragsgivare: ArkDes
Arkitekt: Beatrice Dinu, Katarina Krupinska, Konrad Krupinski & Pawel Maszota

POLTTOPISTE
Uppdragsgivare: Norsk Skogsfinsk Museum
Inredningsarkitekt: Andreas Säfwenberg
Landskapsarkitekt: Daniel Ericsson
Arkitekt: Johan Forssman & Maite Sanchez

Sheaf Shack
Uppdragsgivare: Toronto Winter Stations
Arkitekt: White arkitekter genom Niels de Bruin, Hanna Johansson, Karolina Nilsson, Vladimir Ondejcik & Jonas Runberger

 

ARKITEKTUR – REALISERADE PROJEKT

Etaget
Uppdragsgivare: Tobin Properties, EBAB
Arkitekt: Kjellander Sjöberg
Inredningsarkitekt: Koncept
Landskapsarkitekt: Urbio

Geschwornergården Falu Gruva
Uppdragsgivare: Stiftelsen Stora Kopparberget
Arkitekt: Murman Arkitekter AB
Ansvarig arkitekt: Hans Murman
Projektledare: Thomas Plahn

Lustigkulla förskola
Arkitekt: Arkitema Architects
​Uppdragsgivare: Knivsta kommunfastigheter

Zenhouses, high-profile environmental development
​Arkitekt: C.F. Møller Architects
​Uppdragsgivare: Erik Wallin AB and Midroc

DIGITALA PRODUKTER OCH TJÄNSTER

Doodlespot
Design agency & Development: Apegroup
Art Director: Christian Appel
Client: Doodlespot

Dreams – Save to realise
Design: Dreams
Uppdragsgivare: Dreams

SJ – Resan mot Sveriges nöjdaste kunder
Design och utveckling: Pond & Bontouch
Uppdragsgivare: SJ

RETTS Plus
Uppdragsgivare: Predicare / Future Memories
Designer: Anders Olausson
UX Designer: Erik Hallgren
Projektledare: Daniel Malm

GRAFISK DESIGN

Costume Change At The Opera
Uppdragsgivare: GöteborgsOperan
Designansvarig: Lisa Careborg, Creative Director, Happy F&B

Fable Skateboards, visuell identitet
Uppdragsgivare: Fable Skateboards
Designbyrå: Bedow
Creative Director: Perniclas Bedow
Designer: Fibi Kung, Anders Bollman, Mattias Amnäs, Nikita Dudson
Produktionsledare: Dennis Hankvist

iZettle ”Helping small businesses succeed in a world of giants”
Designbyrå: Bold
Uppdragsgivare: iZettle

Revy
Designbyrå: Studio Parasto Backman
Uppdragsgivare: Natur & Kultur

HÅLLBAR UTVECKLING

Altered:Nozzle
Uppdragsgivare: Altered
Designer: Mikael Abbhagen
Varumärkesstrateg: Johan Nihlén
Uppfinnare: Prof. Kaj Mickos

Just Arrived – en tjänst som skapar möjligheter för nyanlända
Uppdragsgivare: Just Arrived
Designer: Antrop
Designansvarig: Emma Långström, Camilla Ryd

Kraftens Hus – social innovation av, med och för cancerberörda
Uppdragsgivare: Ideella föreningen Kraftens Hus Sjuhärad och Regionalt Cancercentrum Väst
Projektledare: Carina Mannefred
Design/utveckling: Andreas Hellström, Oriana Haselwanter, Nils Conradi
Patientinnovatörer: Kristina Carlander, Pia Bredegård, Leine Persson, Ingrid Draminsky, Patient- och närståenderådet, m.fl.

Zstove
Uppdragsgivare: Emerging Cooking Solutions
Technical director: Anders Vestin
Designer: Johan Lundgren

INDUSTRIDESIGN & PRODUKTDESIGN B2B

ACX Power Ascender
Designer: Pär Bergström, SHIFT Design & Strategy AB
Uppdragsgivare: ActSafe Systems AB

AQS 510 Wind Finder
Designbyrå: No Picnic
Designers. Mikael Edoff , Per Bolmstrand, Kenny Wong.
Uppdragsgivare: AQSystem

Brighter Actiste
Uppdragsgivare: Brighter
Idé: Truls Sjöstedt, Vd Brighter.
Designer: Anders Arnqvist, Kristian Eke, Marcus Heneen &  Yui Komatsu,  Veryday

Grip-Support
Designer: Björn-Åke Sköld
Idé: Elisabeth Zobel & Susanne Hallström på strokeenheten Vrinnevisjukhuset Norrköping
Uppdragsgivare: Innovatörerna tillsammans med Almi Företagspartner
Projektgrupp: Elisabeth Zobel & Susanne Hallström, Peter Björling Almi samt Björn-Åke Sköld.

INDUSTRIDESIGN & PRODUKTDESIGN B2C

Firemill
Designer: Kristoffer Rahr
Uppdragsgivare: Invent Vidi AB / Propeller Design AB

Iris Collection
Designer: Clara von Zweigbergk
Uppdragsgivare: HAY

KALK
Uppdragsgivare/Designer: CAKE

OP-Z multimedia synthesizer and sequencer
Uppdragsgivare: Teenage Engineering
Designansvarig: Jesper Kouthoofd
Industridesign: Jesper Kouthoofd, Thomas Howard
Produktansvarig: Jonas Åberg

INREDNING

Restaurant Frantzén
Inredningsarkitekt: Joyn Studio – Helena Eliason, Ida Wanler, Johanna Landin & Lisa Grape
Uppdragsgivare: Frantzén Group

Sing Sing
Arkitekter och Inredningsarkitekter: Frida Sjöstam & Victor Alm
Grafisk design: Studio Pop
Mönsterformgivning: Ekta & Ola Jeppsson
Beställare: Sing Sing AB

TAKO
Uppdragsgivare: Elite Hotels genom Stockholm Krogbolag
Arkitektkontor: Tengbom
Uppdragsansvarig arkitekt: Josef Zetterman, arkitekt SIR/MSA/MFA
Handläggande inredningsarkitekter: Filip Svensson och Ninna Helena Söderström

The Cords
Uppdragsgivare: The Cords & Co, Omar Varts, Hanna Sandberg
Arkitekt: In Praise of Shadows Arkitektur , Fredric Benesch, Katarina Lundeberg, Vincent Bourassa och Lovisa Wallgren

KONSTHANTVERK & HANTVERK

Samtidigt i underjorden
Konstnär: Matilda Kästel

Spoonful
Konstnär: Marie Eklund

Strukturbiblioteket – an archive of hand woven structures
Konstnär: Matilda Dominique

Things Möbelmässan 2014, 2015, 2016, 2017
Konstnär: Åsa Elmstam

 

LJUS & BELYSNING – ljusgestaltning

Daylight
Formgivare: Felix Bodin (Futurniture)
Produktionsledare Sandra Esposito (Futurniture)
Uppdragsgivare: IKEA

DICE
Inredningsarkitekt: Marco Checchi
Ljusdesigner: Peter Nilsson
Uppdragsgivare: DICE/Electronic Arts

Uppsala universitetshus – tillgänglig entré med ljusdusch
Uppdragsgivare: Statens Fastighetsverk, SFV och Uppsala universitet
Arkitekt: AIX Arkitekter genom Mona Lantzourakis, Silvia Las Heras och Johan Bohlin.
Elprojektering: Bjerking AB
Generalentreprenör: IR bygg AB
Tillverkning: Ljusdesign AB

Växthusvägen
Uppdragsgivare: Lisbeth Eriksson LAR/MSA, Järfälla Kommun
Belysningsingenjör: Mattias Joronen, Järfälla Kommun
Projektledare: Amanda Lindqvist, Midroc AB
Landskapsarkitekt och konstnär: Helena Eriksson LAR/MSA, KRO, 5land AB

LJUS & BELYSNING – produktgestaltning

Flik Flak
Designer: Snøhetta
Uppdragsgivare: ateljé Lyktan

Luna & Kosmos
Designer: Alexander Lervik
Uppdragsgivare: Design House Stockholm

Mocca
Designer: Jesper Ståhl
Uppdragsgivare: Lystra

Trapeze
Designer: Jette Scheib
Uppdragsgivare: Oblure

MODE & ACCESSOARER

Atacac hologram box for showcasing virtual garments
Designer: Jimmy Herdberg & Rickard Lindqvist
Uppdragsgivare: Aplace x Atacac

Made to Move Design Concept
Designansvarig: Jesper Danielsson
Uppdragsgivare: Houdini Sportswear

Moving Matter
Designer: Mia Larsson

this is Sweden: these are our voices
Designer: this is Sweden – Ana och Pablo Londoño. Iman Aldebe
Projektledare: Ana Londoño, Patricia Reyes
Fotograf: Patricia Reyes
Modell: Jon Aagaard Andersson, Marouf Hussain, Sara Soltani Boljak, Sumaya Abdulkadir, Yolanda Auora Bohm Ramirez

MÖBLER

Agda – Character Collection
Designer: Front
Uppdragsgivare: Ire Möbel
Designansvarig: Emma Olbers

Arrow
Designer: Erik Petter Järkil
Uppdragsgivare: Austere

CUSHY
Designer: Gripner & Hägglund
Uppdragsgivare: Kalejdohill

Jin
Formgivare: Jin Kuramoto
Uppdragsgivare: Offecct

TEXTIL

Basket
Formgivare: Lena Bergström
Uppdragsgivare: Design House Stockholm

Chintz
Designer: Lisa Englund
Uppdragsgivare: Svenskt tenn

Kormatta Rättviks kyrka
Uppdragsgivare: Rättviks kyrka
Designer: Alice Lund Textilier/ Helena Hernmarck
Konstväverskor: Emma Moore och Malin Svennung Malmén från Alice Lund Textilier
Projektledare: Frida Lindberg, Alice Lund Textilier

TJÄNSTEDESIGN

hurmårdu.nu – Ungas delaktighet i verksamhetsutveckling med hjälp av designmetodik
Uppdragsgivare: Första linjen Karlstadsområdet
Arbetsgrupp: Unga i Karlstadsområdet, Experio lab, Landsting IT (Landstinget i Värmland), Ocean
Designansvariga: Olga Sabirova Höjerström, Louisa Szücs Johansson

Privatliv
Design: Doberman
Illustration:  Åsa Klingberg, Jenny Mörtsell
Beställare: Nathalie Simonsson, Zafire Vrba
Medskapare: Elever från Kung Saga Gymnasium

Stockby Returpark – Tjänsteutveckling som uppmuntrar till hållbara val
Servicedesigner: David Relan, Marcelle Ghaoui & Stina Behrens
Uppdragsgivare: Avfallsbolaget SÖRAB

ÖppnaDörren
Designer: Ocean
Uppdragsgivare: Axfoundation

SPECIALPRISER

ALUMINIUMPRISET
Svenskt Aluminium står bakom Aluminiumpriset, där en vinnare får ett S och en prischeck på 10 000 SEK.

Firemill
Designer: Kristoffer Rahr
Uppdragsgivare: Invent Vidi AB / Propeller Design AB

Hexagonal Home
Design Manager: Jordi Hans
Mechanical Engineer: Peter Johnson, Alberto Flores, Andreas North
Interior Designer: Aikaterini Tsioutsia
Designer: Laurette Siller

Humanistiska Teatern – aluminium facade as public art
Byggherre och uppdragsgivare: Akademiska Hus AB Uppsala.
Arkitekt: White arkitekter AB. Ansvariga arkitekter: Jacob Melin och Nina Wittlöv Löfving.
Konst: Ann Lislegaard i samarbete med White Dsearch – Frans Magnusson & Jonas Runberger
Hyresgäst: Uppsala Universitet

Waterloo
Designer: Jesper Ståhl & Karl Malmvall
Uppdragsgivare: Byarums Bruk

SVENSKA FÖNSTERPRISET
Svenska Fönster är inte bara vår huvudsponsor utan står även bakom Svenska Fönster-priset, en egen kategori där arkitektur som arbetar specifikt med ljus premieras. Vinnaren får en S-utmärkelse samt en prischeck på 50 000 SEK.

HAMRA
Uppdragsgivare: Birgitta och Staffan Burling
Arkitekt: Anna Chavepayre, collectif encore

Sommarhus T
Arkitekt: Katarina Krupinska & Konrad Krupinski

Villa Idun-Lee
Arkitekter: Per Nadén & Anton Kolbe, i samarbete med Marika Vaccino Andersson & Axel von Friesen

#design_s #svenskform
För mer information och bilder: www.design-s.se

Kontakter: 

​Jennifer Eriksson Nikolic, projektledare, Design S – Swedish Design Awards
jennifer@fifti.se
0736-225 728

Emma Olofsson, pressansvarig Svensk Form
​
emma.olofsson@svenskform.se
​0723-233 148

Design S – Swedish Design Awards presenteras av Svensk Form i samarbete med:
Svenska Fönster (Huvudsponsor) Svenskt Aluminium (Sponsor) Lauritz.com (Partner) Samarbetspartners: ASFB- Association of Swedish Fashion Brands, BNJ & Co, Design Region Sweden, Konsthantverks- centrum, SVID, Svenska Tecknare, Swerea SWECAST AB och TMF – Trä- och Möbel- företagen.


SVENSK FORM | FORM The Swedish Society of Crafts and Design
Svensksundsvägen 13 | Box 204, 101 24 Stockholm | Besöksadress: Svensksundsvägen  13 | 08-463 31 30  | info@svenskform.se